اهمیت استفاده از سیستم‌های نوین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در برش پوشاک

بررسی مورفولوژی سطحی پارچه‌های تکمیل شده مقاوم در برابر حرارت
ژانویه 25, 2017
رونمایی از جهادگران علم و فناوری کشور در نمایشگاه اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد
مارس 4, 2017

اهمیت استفاده از سیستم‌های نوین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در برش پوشاک

اهمیت استفاده از سیستم‌های نوین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در برش پوشاک

استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای تخصصی الگوسازی و برش و همچنین، ارتباط آنها با ماشین‌آلات برش و پهن‌کن، سال‌های بسیاری است که در صنعت پوشاک در جهان رایج گشته است؛ ولی، در کشورمان در سال‌های اخیر از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار گشته است. علت این امر را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:۱ برش به روش سنتی با استفاده از قیچی برش دستی و اتکا به یک یا چند برشکار، به ظاهر ارزانتر برای تولیدکنندگان تمام می‌شود و تولیدکننده، به سرمایه اولیه زیادی برای خرید تجهیزات برش نیازمند نمی‌باشد. اما، این روش دارای معایب آشکار و پنهانی است که با حرفه‌ای شدن تولید پوشاک در کشورمان، نمایان گشته است و تولیدکنندگان کوچک، متوسط و بزرگ را برآن داشته است که از تجهیزات برش مدرن استفاده نمایند. ۲- عدم پشتیبانی و ارائه خدمات پس از فروش مناسب همراه با تجهیزات مدرن برش که سبب گشت تولیدکنندگانی که این سرمایه‌گذاری را انجام می‌دادند، نتوانند از سرمایه‌گذاری خود به صورت شایسته استفاده نمایند؛ ولی، با حضور شرکت‌های قوی در این زمینه که به صورت حرفه‌ای، خود پشتیبانی و آموزش را برعهده می‌گیرند، این قضیه نیز هم‌اکنون رفع گردیده و به حداقل رسیده است. درحال حاضر هم شرکت بوریا، با دارا بودن بیش از ۳۰۰ کاربر در صنعت پوشاک در این زمینه موفق عمل کرده است.

مزایای استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری

  • فرآیند سیستماتیک

برای هر مدیر کارخانه، مدیریت بخش‌های مختلف تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هنگامی که برش به صورت دستی صورت می‌پذیرد، عملاً خط تولید از طراحی، درآوردن مدل و الگوی طرح، چیدمان الگو و در نهایت، برش وابسته به یک شخص «برشکار» می‌شود. در نتیجه، برش به عنوان قلب تپنده یک واحد تولیدی قائم به فرد برشکار شده و عملاً، از حیطه مدیریت خارج می‌شود. این وابستگی، مهمترین دغدغه تولیدکنندگان شده است. استفاده از نرم‌افزار، این وابستگی را کاهش داده و موجب مدیریت نمودن فرآیند می‌گردد. این مهم، به علت امکان ذخیره‌سازی الگو، چیدمان الگو و سپس، ارائه گزارش‌های مرتبط با آن به صورت کامپیوتری امکان‌پذیر می‌گردد. تمامی فرآیند از الگوسازی تا برش، دارای سابقه قابل کنترل و ارجاع است که امکان مدیریت، بازبینی و تصمیم‌گیری را ایجاد می‌کند.

 

  • کاهش دورریز و مصرف پارچه

نرم‌افزارهای چیدمان الگو، سبب می‌گردند دورریز پارچه به صورت محسوسی کاهش یابد. کافی است نرم‌افزار، راندمانی معادل ۱درصد بهتر از روش سنتی ارائه نماید. با انجام محاسباتی، می‌توان دریافت که میزان کاهش ضایعات چه عدد قابل توجهی در سال خواهد شد. البته، این نکته قابل توجه است که بهبودی راندمان در کارهایی که تنوع مدل و طرح در تولید دارند، به مراتب عددی بیشتر تا حتی ۱۰درصد می‌باشد.

  • افزایش سرعت برش و کاهش زمان (بهره‌وری)

استفاده از نرم‌افزار به همراه دستگاه پلاتر یا دستگاه CNC برش، زمان برش را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. تجربه در کارگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط که از دستگاه پلاتر استفاده می‌کنند، نشان داده که به ازای عمر برش تا بیش از ۷۰درصد، زمان برش کاهش می‌یابد و این امر، خود بیانگر صرفه‌جویی و افزایش راندمان قابل ملاحظه‌ای است. در کارخانجات معتبر نیز، استفاده از دستگاه CNC برش اتوماتیک الگو، بر روی پارچه می‌تواند راندمان را به صورت چشمگیری افزایش دهد. همچنین، با استفاده از دستگاه برش، افزایش چشمگیر دقت برش در کنار سایر مزایای این دستگاه می‌تواند قرار گیرد و افزایش دقت برش به صورتی است که پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین اشکال الگو، با دقت بالا و بدون خرابی پارچه برش می‌خورند.

  • افزایش کیفیت برش

همواره فرآیندهای سنتی و دستی به صورت غیرقابل انکاری، متکی به افراد می‌باشند. از این رو، در محصولاتی که کیفیت کالای تولیدی مهم می‌باشد، سعی می‌گردد فرآیند از روش متکی به فرد که دارای خطای ناخواسته است، به روش ماشینی که دارای ثبات در فرآیند تولید است، منتقل گردد. خطای برش که تمامی تولیدکنندگان با آن آشنا هستند را، می‌توان ناشی از خستگی فرد، کاهش دقت برش‌کار به علل مختلف، حجم برش بالا، افزایش سرعت برش به علت ترافیک کار و …. عنوان نمود؛ در صورتیکه، در برش اتوماتیک، این موارد عملاً حذف شده و کیفیت برش همواره در شرایط مختلف یکسان می‌باشد.

  • آرشیوسازی اطلاعات

فرآیند آرشیوسازی و بایگانی صحیح اطلاعات به صورتی که قابل جستجو، مراجعه و کنترل باشد، یکی از مهمترین بخش‌های تولید است، زیرا، از اجرای خطای مجدد جلوگیری نموده و فرآیند تصمیم‌گیری برای مدیریت، جهت انجام پروژه یکسان یا مشابه بسیار آسان می‌کند.

امروزه، استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزارهای برش در تولید پوشاک به علل فوق، جایگاه خود را پیدا کرده است؛ پس می‌توان گفت تولید حرفه‌ای، نیازمند ابزار حرفه‌ای است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از محصولات، به سایت شرکت بوریا، www.booria.com مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *